O KRBOVÝCH VLOŽKÁCH HOXTER, ČASŤ 2/4: OCEĽ

V tomto článku sa budeme sústrediť na jednu z najdôležitejších častí, z ktorej je krbová vložka HOXTER vyrobená, a tou je oceľ. Oceľ určuje, akými mechanickými a teplotnými vlastnosťami sa bude produkt vyznačovať. Pre zaistenie čo možno najlepších vlastností finálneho produktu je dôležitá sila materiálu ale aj jeho kvalita. 


NAJVYŠŠÍ TECHNOLOGICKÝ ŠTANDARD

Synonymom pre krbové vložky HOXTER je slovo - robustnosť a najvyšší technologický štandard. Robustnosť je elementárnym predpokladom pre čo možno najdlhšiu životnosť a bezproblémovú funkčnosť produktu. Na základe skúseností vieme, že ak chceme tieto požiadavky splniť, na oceli sa šetriť nemôže. Síce môžu hmotnosti niektorých vložiek dosahujúcich bezmála 500 kg spôsobiť ťažkosti pri manipulácii, použité množstvo materiálu však nie je bezdôvodné a v následnej prevádzke sa táto investícia rozhodne vyplatí.

Pri výrobe korpusov krbových vložiek HOXTER používa plechy s hrúbkou 4 mm a na krbové vložky s vodným výmenníkom sú použité oceľové plechy sily 5mm. Keďže sú plechy vzájomne zvarené, použitá oceľ musí mať zaručenú zvárateľnosť. Na výrobu sa však nepoužíva štandardná lacnejšia konštrukčná oceľ, ale špeciálna teplovzdorná oceľ akosti P265GH.

hoxter_ocel_1jpg

PREČO ŠPECIÁLNA OCEĽ A NIE TÁ OBYČAJNÁ?

Žiaruvzdorná oceľ P265GH dosahuje pri mechanických skúškach (ťažnosť, hranica pevnosti, vrubová húževnatosť) vyššie hodnoty v desiatkach percent oproti konštrukčnej oceli.

Ešte dôležitejším faktorom v praxi je však hodnota medze klzu za zvýšených teplôt. Každá oceľ sa pri zvýšených teplotách rozťahuje. Po ochladení sa vracia do pôvodného stavu, pokiaľ však teplota nedosiahne kritickú hranicu, v takom prípade už oceľ zostane v expandovanom stave. A práve táto hodnota je opísaná ako medza klzu za zvýšených teplôt. Je to hodnota tejto premennej, kde žiaruvzdorná oceľ P265GH ponúka o cca 21% vyššiu teplotu, ktorá môže byť dosiahnutá bez toho, aby došlo k následnej deformácii oceľových častí.

Pokiaľ sú oceľové časti krbovej vložky deformované vplyvom príliš veľkej teploty, takýto spotrebič nebude schopný naďalej plniť svoju funkciu. Keďže hraničnej teploty medze klzu u oceli P265GH je v praxi pri krbovej vložky takmer nemožné dosiahnuť, pravdepodobnosť prekúrenia produktu HOXTER sa blíži takmer k nule. V spoločnosti HOXTER však idú ešte ďalej a z žiaruvzdornej oceli nevyrábajú iba korpus krbovej vložky, ale aj rám dverí.

hoxter_ocel_2jpg

AKÝ JE ROZDIEL MEDZI ŽIARUVZDORNOU A ŠTANDARDNOU KONŠTRUKČNOU OCEĽOU?

Žiaruvzdorná oceľ je legovaná chrómom a niklom. Ďalej norma nariaďuje prísnejšiu chemickú čistotu (menšie množstvo negatívne pôsobiacich prvkov - síra a fosfor) v porovnaní so štandardnou konštrukčnou oceľou. Okrem krbových vložiek HOXTER sa používa materiál P265GH aj pri výrobe tlakových nádob, pracujúcich za zvýšených teplôt alebo armatúr chladiacich okruhov jadrových elektrární.

 

Zdroj: J&R Inspire


Prezrite si všetky krbové vložky HOXTER a nechajte si u nás vypracovať cenovú ponuku na krb. S nami máte istotu, že všetko bude správne nadimenzované a zladené podľa Vašich potrieb a rozpočtu. 


Sledujte naše sociálne siete a nechajte sa inšpirovať krásnymi realizáciami krbov a pecí:

facebookpnginstagrampngyoutubepng